علل بدخوابی کودکان چیست؟

 ۱۳۹۸/۰۲/۲۰
علل بدخوابی کودکان چیست؟

قسمت دوم:

6- داشتن خواب کافی در طول روز
معمولا کودکانی که در طول روز چرت کافی نمی زنند شبها به سختی به خواب رفته و اصطلاحاً بد خواب می شوند. اغلب کودکان به 2 تا 3 ساعت خواب در طول روز نیاز دارند. کودکان تا سن 5 سالگی نیازمند خواب بعد از ناهار هستند. اگر کودک شب موقع خواب با اینکه خوابش می آید بهانه گیر و بدخلق است سعی کنید در طول روز او را بخوابانید. البته هرچه فاصله زمانی این خواب از خواب شبانه بیشتر باشد بهتر است.
 
7- آپنه انسدادی خواب
آپنه انسدادی خواب در کودکان یک مشکل نسبتاً نادر است که به دلیل انسداد راه های هوایی در هنگام خواب اتفاق می‌افتد. انسداد راه‌های هوایی اغلب به دلیل بزرگی لوزه ها و التهاب بافت بینی اتفاق می‌افتد. کودکانی که دچار آپنه خواب هستند اغلب صدای خروپف بلند داشته و به سختی نفس می کشند و پس از بیدار شدن از خواب احساس خستگی می کنند. یک کودک از هر 100 کودک ممکن است دچار آپنه انسدادی خواب باشد. این مشکل در سنین 3 تا 7 سالگی بیشتر دیده می‌شود. درمان این مشکل جراحی لوزه ها و یا استفاده از ماسک مخصوص هنگام خواب است.
 
8- خر و پف
تقریباً یک کودک از هر ده کودک خر و پف می کند. دلایل متعددی برای خروپف کودکان وجود دارد که شامل آپنه خواب، آلرژی فصلی، احتقان بینی به دلیل سرماخوردگی و انحراف بینی است. اگر کیفیت خواب کودک خوب باشد پزشک معمولاً برای خروپف درمان خاصی انجام نمی دهد. اما چنانچه کودک به دلیل خروپف خواب کافی و مناسبی نداشته باشد یا هنگام خواب مشکل تنفس داشته باشد باید تحت درمان قرار گیرد.

9- کابوس های شبانه
معمولاً کودکان دچار خواب بد و کابوس های شبانه هستند. این حالت معمولاً طبیعی است و اغلب بی ضرر است. چنانچه کودک بعد از دیدن خواب بد و کابوس از خواب بیدار شد او را آرام کرده و نوازش کنید. اگر دیدن کابوس های شبانه برای دفعات متعدد تکرار شود و قطع نشود لازم است با یک متخصص اطفال و یا یک روانشناس با تجربه مشورت کنید.

10- راه رفتن در خواب
برخی از کودکان عادت دارند هنگام خواب راه بروند. این کودکان در حالی که کاملا هوشیار نیستند ممکن است راه بروند، حرف بزنند، در تخت خواب بنشینند و کارهایی از این قبیل انجام دهند. چشم‌های آنها ممکن است باز باشد اما هوشیار نیستند. این حالت با رسیدن به سن نوجوانی در اغلب کودکان از بین می‌رود. هنگامی که کودک در خواب راه می رود سعی نکنید که وی را بیدار کنید زیرا این کار ممکن است باعث ترس کودک شود بلکه به آرامی او را به سمت تخت خواب خودش هدایت کنید. در صورتی که کودک دچار این حالت است تا حد امکان اطراف وی را ایمن کنید و درها و پنجره ها را بسته و حتی الامکان قفل کنید.
 
11- آلرژی و آسم
برخی از مشکلات جسمی می توانند مانع خواب کودک شوند و در به خواب رفتن وی اختلال ایجاد کنند. آسم و آبریزش بینی ناشی از سرماخوردگی و یا آلرژی از عوامل نسبتا شایعی هستند که می‌تواند باعث ایجاد اشکال در تنفس کودک شوند. کولیک، رفلاکس اسید معده، گوش درد و دندان درد در کودکان از عوامل بد خوابی محسوب می شوند. پزشک متخصص اطفال می تواند در کنترل و درمان  این موارد به شما کمک کند.

12- داروها
برخی از داروهایی که برای کنترل و درمان سرماخوردگی و آلرژی به کار می روند و همچنین برخی از داروهای تجویزی برای کودکان دچار بیش فعالی می توانند روی خواب کودکان تاثیر بگذارند. در صورتی که کودک دارویی مصرف می کند که باعث ایجاد اختلال در خواب و کم خوابی می شود بهتر است حتما به پزشک کودک اطلاع دهید. زیرا پزشک ممکن است با تغییر دوز دارو و یا تعویض دارو به برطرف شدن مشکل کمک کند. هرگز خودسرانه داروی کودک را تعویض و یا قطع نکنید.
 
13- تغییرات خواب در نوجوانان
وقتی کودکان بزرگتر شده و به سن نوجوانی می رسند سیکل خواب آنها تغییر می‌کند. آنها شب هوشیار تر شده و در عوض صبح ها خواب آلود هستند. باید والدین نسبت به این تغییرات آگاهی داشته باشند. اجازه دهید که کودک شبها بیشتر بیدار بماند و تکالیف خود را اگر می تواند دیرتر انجام دهد. البته لازم به ذکر است که نوجوانان حداقل به هشت و نیم ساعت خواب در شبانه روز نیاز دارند.
 
14- اتاق خواب نامناسب
یک اتاق خواب مناسب باید شب ها تاریک باشد و در صورت نیاز فقط یک چراغ خواب کم نور داشته باشد. لباس خواب کودک باید از الیاف نرم و سبک بوده و تنگ نباشد. رختخواب کودک باید مناسب باشد. اتاق خواب باید تا حد امکان ساکت باشد. دمای اتاق باید معتدل بوده و تهویه هوا در آن مناسب باشد. اگر صدای تلویزیون یا صحبت سایر اعضای خانواده در خانه وجود داشته باشد بهتر است در اتاق خواب کودک را ببندیم.
استفاده از تلویزیون یا مانیتور در اتاق خواب، تلفن های هوشمند، کامپیوتر، وسایل بازی الکترونیکی از وسایل مورد علاقه کودکان و نوجوانان هستند. اما به هیچ وجه این وسایل را در اتاق خواب کودک قرار ندهید. در صورتی که کودک در اتاق خود کامپیوتر یا تلویزیون دارد حتما قبل از ساعت خواب آنها را خاموش کرده و از برق بکشید. حتی کودکان و نوجوانان سنین بالاتر نیز باید این مسئله را رعایت کنند. زیرا همه افراد نیاز به خواب برای ریلکس شدن و آرام سازی ذهن دارند و استفاده از این وسایل قبل از خواب مانع آرام سازی ذهن می شود.
 
15- استرس
یکی از عوامل مهمی که روی خواب کودک تاثیر منفی می گذارد استرس است. در صورتی که کودک به سنی رسیده باشد که بتواند تمرینات تنفس عمیق را انجام دهد این تمرینات را به او یاد بدهید تا انجام دهد. قبل از خواب کودک او را به حمام با آب ولرم بفرستید و سعی کنید قبل از فرا رسیدن زمان خواب کودک را آرام سازید و فضای خانه را با آرامش همراه کنید. کنترل استرس در طول روز خیلی به خواب آرام شب کمک می‌کند.

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.