بزرگی خوش خیم پروستات چیست؟

 ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
بزرگی خوش خیم پروستات چیست؟

غده پروستات یک عضو مردانه است که به شکل شاه بلوط و یا دو بادام که در کنار هم قرار دارند. این غده از سمت جلو به عقب کمی مسطح است. رنگ آن سفید و قوام آن مثل غضروف بینی می باشد. پروستات از سه ناحیه تشکیل شده است که عبارتند از: ناحیه محیطی، ناحیه مرکزی و ناحیه بینابینی. بزرگی خوش خیم پروستات، تنها از ناحیه بینابینی منشاء می گیرد. یعنی سلول هایی که در این ناحیه هستند شروع به افزایش حجم می کنند و به علت بزرگ شدن، ایجاد علایم ادراری می کنند. بزرگی خوش خیم پروستات، شایع ترین تومور خوش خیم در مردان است و شیوع آن بسته به سن ایت، یعنی هر چه سن بالاتر می رود احتمال ایجاد این بیماری بیشتر می شود.

میزان شیوع:
این بیماری تقریبا ۲۰% در مردان با سن ۴۱ تا ۵۰ سال و ۵۰% در مردان با سن ۵۱ تا ۶۰ سال و بیش از ۹۰% در مردان با سن بالاتر از ۸۰ سال دیده می شود. علایم انسداد ادراری که به سبب بزرگی خوش خیم پروستات ایجاد میشود نیز به سن بستگی دارد، به طوری که در سن ۵۵ سالگی تقریبا ۲۵% مردان علایم انسداد ادراری را عنوان می کنند و در سن ۷۵ سالگی، ۵۰% مردان از کاهش نیرو و قطر جریان ادرار رنج می برند.
عوامل زمینه ساز:
این عوامل هنوز به طور کامل شناخته نشده اند، با این حال بعضی از مطالعات موارد زیر را عنوان می کنند:
۱- افزایش سن
۲- داشتن زمینه ژنتیکی: تقریبا ۵۰% از مردان زیر ۶۰ سال که تحت عمل جراحی پروستات قرار گرفته اند، این بیماری را به ارث برده اند و اقوام درجه یک این بیماران ۴ برابر بیشتر از دیگران احتمال ابتلا به این بیماری را دارند.
۳- این بیماری در بعضی از نژادها بیشتر دیده می شود.
۴- بالا بودن هورمون دی هیدروتستوسترون در بدن فرد: با افزایش سن، حساسیت پروستات نسبت به هورمون های مردانه افزایش می یابد.

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.