روش های کاربردی برای کاهش اضطراب

 ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
روش های کاربردی برای کاهش اضطراب

قسمت2

5- برای دیگران آرزوی خوشحالی و شادی کنید
برای دیگران آرزوی شادی و خوشحالی کنید. این کار تقریبا ده ثانیه زمان می برد اما بسیار مفید است. در طول روز به صورت تصادفی فردی را به خاطر بیاورید و برای او آرزوی شادی کنید. این تمرین یک تمرین بی سر و صدا است که فقط در ذهن شما انجام می شود لازم نیست آن را به کسی بگویید فقط  سعی کنید برای یک نفر آرزوی خوشحالی کرده و برای وی انرژی مثبت بفرستید. این کار را می توانید چندین بار در طول روز در محل کار، در منزل، در زمان رفت و آمد و یا حتی هنگامی که در صف منتظر هستید انجام دهید. بهتر است افرادی را که از آنها ناراحت و دلگیر هستید در اولویت قرار دهید. این کار به شدت به شما آرامش داده و اضطراب شما را کاهش می دهد.

6️- به آسمان نگاه کنید
نگاه کنید نه فقط به صفحه تلویزیون یا گوشی تلفن همراه خود بلکه به چیزهای زیبا مثل ستارگان و آسمان! حتی اگر عجله دارید و می‌خواهید سریع به مقصد برسید لحظه‌ای درنگ کنید چند نفس عمیق بکشید و به آسمان و یا ستاره ها نگاه کنید. اجازه دهید کیهان به شما نشان دهد که جهان بسیار بزرگتر از حد تصور شماست و زندگی بسیار زیباتر از چیزی است که می پندارید. انجام این کار تاثیر مثبتی بر کنترل اضطراب دارد.

7️- چای درست کرده و بنوشید
آماده کردن چای در فرهنگ های مختلف در سراسر دنیا آداب متفاوتی دارد. زمانی را برای آماده کردن چای در نظر بگیرید و مراحل آن را به دقت انجام دهید. سعی کنید روی تک تک کارهایی که برای آماده کردن چای انجام می دهید تمرکز کنید خواهید دید که این کار چه میزان اضطراب شما را کاهش می دهد. اگر چای دوست ندارید می توانید همین کار را برای تهیه دمنوش و یا حتی قهوه انجام دهید. در واقع شاید نوشیدن چای تأثیری در کاهش اضطراب نداشته باشد ولی چنانچه خودتان آماده کردن چای را با حوصله و با اصول خاص انجام دهید می تواند به کنترل اضطراب شما کمک بزرگی کند.

8️- فقط روی کاری که انجام می دهید تمرکز کنید
سعی کنید هنگام انجام هر کاری فقط روی همان کار تمرکز کنید و پرش ذهنی نداشته باشید. مسلما این تمرین کمی دشوار است و شاید به سختی قابل اجرا باشد اما می توانید برای انجام آن تمرین کنید. مثلا به مدت 5 دقیقه تمرکز خود را روی یک کار بگذارید و هیچ کار دیگری مثل چک کردن تلفن همراه و کارهایی از این قبیل انجام ندهید. چند کار را همزمان با هم انجام ندهید زیرا علاوه بر اینکه دقت شما در انجام آنها کم می شود دچار اضطراب نیز می شوید.

9️- گوشی تلفن همراه را از خودتان دور کنید
اگر از آن دسته افرادی هستید که هر اتاقی که می روید تلفن همراه را با خودتان می‌برید حتی داخل حمام و هنگام غذا خوردن لازم است که تمرین کنید تا تلفن همراه را از خود دور نگه دارید. بهتر است تلفن همراه را داخل اتاق دیگری بگذارید مثلاً قبل از غذا خوردن تلفن همراه خود را از دسترس دور کنید و چند نفس عمیق بکشید و با آرامش غذایتان را میل کنید.

10- برای چک کردن صفحات مجازی خود زمان تعیین کنید
یکی از نیازهای زندگی مدرن امروزی آگاهی از تکنولوژی های روز دنیا است. یکی از این موارد شبکه‌های اجتماعی هستند. اگر مرتب به صفحات اجتماعی خود سر می زنید بهتر است آنها را به نحوی تنظیم کنید که برای هر بار وارد شدن از شما رمز بخواهد. به دلیل این که وارد کردن رمز و متصل شدن به صفحه زمانبر است از انجام آن منصرف می‌شوید و به مرور عادت می‌کنید که ساعات مشخصی در روز صفحات خود را چک کنید. برای خودتان زمان مشخصی از روز را تعیین کنید تا صفحات مجازی را چک کنید و برای این کار هدف گذاری کنید در غیر اینصورت هنگامی که به خودتان بیایید متوجه می‌شوید که ساعت هاست که در فضای مجازی بی هدف وقت می گذرانید و همین وقت گذرانی باعث می شود که نتوانید کارهای خود را به موقع انجام دهید و این یکی از عوامل مهم اضطراب محسوب می‌شود. تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که استفاده همزمان از چندین شبکه اجتماعی باعث ایجاد و اضطراب و استرس  در نوجوانان می شود.

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.