روش های کاربردی برای کاهش اضطراب

 ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
روش های کاربردی برای کاهش اضطراب

قسمت 1
اضطراب یک مشکل روحی است که می تواند آسیب های زیادی به سلامتی فرد وارد کند. اضطراب درجات مختلفی دارد و از اضطراب خفیف گرفته تا اضطراب شدید که می‌تواند زندگی روزمره فرد را با مشکل مواجه کند درجه بندی می شود. خوشبختانه امروزه روش های بسیاری برای کنترل اضطراب وجود دارد که با استفاده از این تمرینات می‌توان به کاهش اضطراب کمک کرد. با استفاده از این تمرینات می‌توان تا حدی کنترل ذهن را به دست گرفت و مانع ایجاد اضطراب شد. نگران نباشید این روش ها همگی ساده بوده و نیاز به ساعت ها شرکت در کلاس های آموزشی ندارند. روش هایی که معرفی می گردد بسیار ساده و کاربردی هستند و فقط لازم است که آنها را بدانید و انجام دهید:

1️- برای خود یک هدف تعیین کنید
سعی کنید برای هر کاری که می خواهید انجام دهید یک هدف تعیین کنید. مربی های یوگا هم در کلاس ها به شاگردان خود می‌گویند که برای تمرین هر روز برای خود هدف تعیین کنند. این کار باعث می‌شود شما تمام حواس و توجه خود را به کاری بدهید که در حال انجام آن هستید. اگر انجام کاری باعث اضطراب شما می شود سعی کنید در ذهن خود برای آن یک هدف پیدا کنید. هدف گذاری در کارها باعث می شود که روی آن کار تمرکز کنید و کمتر به مسائل متفرقه فکر کنید. حتی اگر کار خاصی انجام نمی دهید می توانید برای غذا خوردن خود هدف گذاری کنید و بگویید که من غذا می خورم تا با بدن خود مهربان باشم. این کار کمک بزرگی به کنترل استرس در شما خواهد کرد.

2️- تمرینات مدیتیشن و آرام سازی ذهن انجام دهید
برای رهایی از اضطراب می توانید از تمرینات مدیتیشن و آرام سازی ذهن استفاده کنید. برای انجام این کار لازم نیست حتما به کلاس‌های گوناگون بروید خوشبختانه امروزه با یک جستجوی ساده در اینترنت و حتی به کمک برخی از اپلیکیشن ها می توانید به راحتی از روش های درست مدیتیشن آگاه شده و آنها را به کار ببرید. کتاب های مفیدی نیز در این زمینه موجود است که می توانید با مطالعه آنها این تمرینات را بیاموزید.

3️- رنگ آمیزی کنید
برای دقایقی در روز یک کاغذ جلوی خود گذاشته و روی آن چیزی بنویسید و یا حتی آن را خط خطی کنید. این کار علاوه بر اینکه قدرت خلاقیت شما را افزایش می دهد یک زنگ تفریح برای ذهن به شمار می رود. حتی می توانید از کتاب های رنگ آمیزی مخصوص بزرگسالان یا هر کتاب رنگ‌آمیزی دیگری استفاده کنید و رنگ آمیزی کنید. این کارها کمک بزرگی به رفع اضطراب می کنند.

4️- پیاده روی کنید
پیاده روی یک روش معجزه آسا برای رفع اضطراب و استرس است. هنگام پیاده‌ روی به صداهای اطراف تان گوش دهید. بادی که به صورت تان می خورد را احساس کنید و بوهای اطراف خود را استشمام کنید. تلفن همراه خود را در کیف یا جیب خود بگذارید. حتی بهتر است آن را در خانه بگذارید و با خودتان نیاورید. بهترین کار این است که در لحظه باشید و روی محیط اطراف خود تمرکز کنید. می‌توانید این کار را با یک پیاده روی کوتاه اطراف محل زندگی خود آغاز کنید و به مرور زمان آن را افزایش دهید و به پارک نزدیک محل زندگی خود بروید.

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.