بیماری های تنفسی چه هستند؟

 ۱۳۹۷/۰۹/۲۸
بیماری های تنفسی چه هستند؟

گرچه همه بیماری های تنفسی علایم فیزیکی مشابهی دارند، اما هر یک خصوصیاتی کاملا متفاوت و روش های درمانی خاص خود را دارا می باشند. با توجه به این موضوع، جهت تشخیص صحیح نوع بیماری خود باید به پزشک مراجعه کنید.
در بیشتر مواقع هنگامی که اولین نشانه های بیماری ظاهر می شود، می توان با استراحت و استفاده از داروهای ضد احتقان عوارض را برطرف کرد، اما در صورت برطرف نشدن علایم، بیمار باید به پزشک مراجعه کند. ماندن در هوای سرد به ندرت عامل ایجاد ناراحتی های تنفسی می شود و عامل اصلی، عفونت باکتری یا ویروس می باشد. شایع ترین عفونت های تنفسی عبارتند از:
1️⃣سرماخوردگی: با درد در ناحیه بینی و گلو، عطسه و سردرد همراه است.
2️⃣آنفلوانزا: ابتلا به این بیماری از طریق ویروس های موجود در محیط یا از طریق تماس با فرد مبتلا ایجاد می شود. عفونت به سرعت بیمار را با علایم شایعی نظیر گلودرد، سردرد، احساس خستگی، بدن درد، بی اشتهایی، سرفه و تب مبتلا می کند. در صورت طولانی شدن وجود علایم، بیمار باید به پزشک مراجعه کند.
3️⃣ آنژین: این بیماری دارای علایم بسیار شایعی نظیر گلودرد شدید که گاهی با تورم لوزه ها، سردرد و تب همراه می گردد می باشد. این بیماری معمولا توسط عوامل باکتریایی، ویروس و به ندرت عفونت های مایکوتیک ایجاد می شود.
4️⃣ التهاب لوزه ها، التهاب حنجره و تارهای صوتی، التهاب حلق: همه این بیماری ها دارای علایم مشابهی نظیر تب، گلودرد، سردرد، سرفه، بی حسی، فشار قفسه سینه و مشکلات رایج تنفسی می باشند.
5️⃣ سینوزیت (التهاب سینوس ها): احساس درد و فسار در بخش هایی از صورت (پیشانی، گونه ها و بین دو چشم)، گرفتگی بینی، تب، خروج ترشحات سبز یا زرد رنگ از بینی نشانه هایی از این بیماری می باشند.
6️⃣ التهاب بینی: با عطسه، آبریزش بینی و خارش بینی شروع می شود.
7️⃣ التهاب مجاری برونش: تعدادی از علایم شایع این بیماری عبارتند از: سرفه، تب، خس خس و احساس درد در قفسه سینه.
8️⃣ التهاب پلور: معمولا به دلیل ایجاد عفونت در لایه پوشاننده ریه، پنومونی و ایجاد عفونت در بافت های مجاور ایجاد می شود. هنگام تنفس در ناحیه سینه و شانه ها (به علت تجمع مایع در لایه) درد ایجاد می شود. معمولا التهاب پلور با تب بالا همراه می باشد.
9️⃣ پنومونی (عفونت با التهاب ریه ها): ویروس ها، باکتری ها و یا ضایعات ناشی از استنشاق بخارات مواد شیمیایی و سمی سبب ایجاد این بیماری می گردند. علایم پنومونی ناگهانی، شدید و معمولا به صورت درد در ناحیه سینه، تب، لرز و احساس سردی بروز می کنند. جهت درمان باید سریعا به پزشک مراجعه کنید.

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.