هموروئید یا بواسیر چیست و چگونه درمان و کنترل می شود؟

 ۱۳۹۷/۰۹/۲۳
هموروئید یا بواسیر چیست و چگونه درمان و کنترل می شود؟

هموروئید یا بواسیر بیماری مزمن و شایعی است که اکثر انسان های بالغ در دوره ای از زندگی‌ به آن‌ دچار می شوند. بیماری بواسیر با نام علمی هموروئید به صورت تورم و التهاب مویرگ‌های موجود در خروجی دستگاه گوارش (مقعد) بروز می‌کند، هموروئید یا بواسیر عبارت است از سیاهرگ ‌های گشاد شده و واریسی در مقعد که ممکن است در مجرای مقعدی که آن را بواسیر داخلی‌ یا خارجی‌ می‌نامند ایجاد شود. این عارضه با خارش و احساس ناراحتی‌ و شاید خونریزی همراه است و می تواند به هنگام دفع مدفوع درد و ناراحتی‌ و گاهی خونریزی به همراه داشته باشد.
 
علت‌های شایع بروز همورویید یا بواسیر:
با وجود مشخص نبودن دلیل قطعی بیماری همورویید، پر واضح است که عدم پایبندی به برخی اصول تغذیه‌ای و سبک زندگی نادرست و بعضی بیماری ها در به وجود آمدن آن بی‌تأثیر نیستند. فشار آوردن بیش از حد به شکم موقع اسهال و مدفوع خشک و سفت از علل شایع هموروئید هستند. خیلی از خانم ها در طی حاملگی دچار هموروئید می شوند.
نشستن یا ایستادن طولانی می تواند یک عامل باشد. علل دیگر شامل بلند کردن اشیای سنگین، ورزش نکردن، ورزش خیلی سنگین، سرفه مزمن، عادات بیرون روی نادرست (از قبیل زور زدن برای دفع مدفوع یا نشستن بر روی دستشویی برای مدت طولانی) است.

علائم و نشانه های بروز همورویید یا بواسیر
- خونریزی
- درد
- خارش
- التهاب در ناحیه مقعد
درمان بواسیر
درمان هموروئید شامل کنترل خونریزی، درمان خود هموروئید یا درمان عوارض آن می‌باشد. اهداف این درمان متوقف نمودن خونریزی و دفع راحت تر مدفوع می باشد. امروزه درمان های بسیاری برای هموروئید وجود دارد که از روش های جراحی برای درمان قطعی هموروئید گرفته تا استفاده از ترکیبات موضعی برای کاهش درد و التهاب و خونریزی موضع درگیر می باشد. یکی از جدیدترین روش های درمان هموروئید ترکیبات گیاهی مانند شاه بلوط هندی، گیاه ملیلوتوس و شبدر شیرین و همچنین استفاده از هپارین موضعی است.

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.