تاثیر قرص های ضد بارداری بر قلب

 ۱۳۹۷/۰۷/۱۹
تاثیر قرص های ضد بارداری بر قلب

مطالعات حاکی از آن است زنانی که به مدت طولانی از قرص های ضد بارداری استفاده می کنند بیشتر دچار سکته مغزی و حمله قلبی می شوند، زیرا احتمال تشکیل لخته های خونی خطرناک در عروق این زنان خیلی بیشتر است. از بین بردن این خطر بسیار ساده است، باید مصرف این گونه قرص ها را قطع کرد. مصرف قرص های ضد بارداری می تواند اثر سوء سیگار، هیپرتانسیون، کلسترول بالا و اضافه وزن را تشدید کند.
اگر از قرص های ضد بارداری استفاده می کنید یا قصد مصرف آن ها را دارید بهتر است نکات زیر را به خاطر بسپارید:
1️- مصرف سیگار و این قرص ها در تضاد با یکدیگر هستند:
اگر سیگاری هستید و در عین حال می خواهید از قرص های ضد بارداری استفاده کنید باید سیگار را ترک کنید و یا به جای قرص از سایر روش های ضد بارداری بهره جویید.
مصرف سیگار اثر لخته زایی قرص های ضد بارداری را تقویت می کند و این مساله برای دستگاه قلب و گردش خون بسیار خطرناک است. این خطر با افزایش سن و بالا رفتن مصرف سیگار بیشتر و بیشتر می شود و برای زنان بالای ۳۵ سال خیلی تهدید کننده تر خواهد بود. به هر حال باید بدانید مصرف سیگار برای زنانی که از قرص های ضد بارداری استفاده می کنند خطرناک است.
2️- دیابت را در نظر داشته باشید:
از آنجا که قرص های ضد بارداری دارای مقادیر متفاوتی از هورمون هستند می توانند بر روی سطح قند خون تاثیر داشته باشند. هر زنی که به دیابت مبتلا است یا یکی از نزدیکان و یا افراد خانواده او دیابتی است باید هنگام مصرف این قرص ها به انجام تست های سنجش قند خون نیز بپردازد.
3️- به فشار خون خود توجه کنید:
پس از شروع مصرف قرص های ضد بارداری ممکن است فشار خون شما شروع به بالا رفتن کند. برای اغلب زنان این افزایش، فشار خون را به مقادیری بالاتر از حد نرمال نخواهد رساند. اما اگر فشار خون شما همزمان با شروع مصرف این قرص ها به سطح ۱۲۰/۹۰ یا بیشتر از آن برسد بهتر است در مورد تغییر نوع قرص یا استفاده از سایر روش های ضد بارداری از پزشک خود مشورت بخواهید. پس از قطع مصرف قرص، فشار خون شما با گذشت چند ماه به حد معمولی و طبیعی خود خواهد رسید.
4️- با پزشک خود صحبت کنید:
اگر دچار سکته مغزی شده اید، قلب شما هر گونه نقصی دارد و یا به بیماری قلبی-عروقی دیگری مبتلا هستید پزشک خود را قبل از تجویز روش ضد بارداری از این مسائل مطلع کنید. مطمئنا مصرف قرص های ضد بارداری روشی ایمن برای شما نخواهد بود.

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.