چه چیز باعث یائسگی زودرس می شود؟

 ۱۳۹۷/۰۶/۱۱
چه چیز باعث یائسگی زودرس می شود؟

یائسگی زمانی رخ می دهد که دیگر سلول تخم در درون تخمدان های یک زن تولید نمی شود و رحم آن آمادگی خود را از پذیرش تخم بارور شده از دست می ده. این یکی از مراحل نرمال زندگی یک زن به شمار می رود و نشانه پایان دوران باروری او می باشد، که از دوران بلوغ آغاز شده و در این دوران به پایان می رسد.

چه چیزی باعث یائسگی می شود
در مسیر حرکت به سوی پایان دوران باروری یک زن، بدن او شروع به کاهش تولید دو هورمون زنانه اصلی و حیاتی برای باروری یعنی استروژن و پروژسترون می نماید. هنگامی که تولید این هورمون ها کاهش می یابد، تخمدان ها به تدریج چروکیده می شود تا این که به صورت خوشه انگور در می آیند و این همان مرحله ای است که تخمدان ها قبل از دوران بلوغ نیز آن را تجربه کرده اند.
در بیشتر موارد یائسگی مرحله ای تدریجی است که در طی آن ابتدا عادت ماهانه به صورت نامنظم در آمده و سرانجام متوقف می گردد. در اغلب زنان دوره پیش از یائسگی 4 سال به طول می انجامد.
در بیش از 95 درصد از زنان شروع به یائسگی در 51 سالگی می باشد. در زنانی که سیگار می کشند، یائسگی در سنین پایین تری شروع می شود.

یائسگی بسیار زودرس قبل از سن 40 سالگی رخ می دهد و ممکن است در نتیجه درمان های طبی و جراحی ایجاد شده باشد. وقتی که در طی عمل جراحی، هر دو تخمدان برداشته می شوند و یا یکی یا هر دو تخمدان حفظ شده ولی رحم برداشته می شود و یا وقتی که برای درمان یک وضعیت بدخیم از شیمی درمانی و یا رادیوتراپی و پرتو درمانی استفاده می شود، یائسگی رخ می دهد.

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.