برای سلامتی کلیه چه باید کرد؟

 ۱۳۹۷/۰۴/۲۹
برای سلامتی کلیه چه باید کرد؟

قسمت دوم:

7️- از مصرف بی رویه داروهای ضد درد پرهیز نمایید
مصرف مداوم و یا با دوز بالای داروهای مسکن مانند استامینوفن، آسپرین و ایبوپروفن می تواند به کلیه ها آسیب وارد کند. البته این بدین معنی نیست که این داروها نباید مصرف شوند زیرا گاهی اوقات مصرف آنها برای تسکین درد لازم می باشد اما باید میزان ایمن مصرف آنها را از پزشک یا داروساز بپرسید و هرگز این داروها را در مقادیر بیش از حد مجاز و یا به صورت طولانی مدت مصرف نکنید.
 
8️- مواد مخدر به کلیه ها آسیب جدی وارد می کند
سوء مصرف انواع مواد مخدر مثل هروئین، متاآمفتامین ها و کوکائین از طرق مختلف منجر به آسیب به کلیه ها می شود. برخی از این مواد منجر به افزایش فشارخون شده و از این طریق به کلیه ها صدمه جدی می زند و برخی دیگر از سایر طرق منجر به بیماری های کلیوی می شوند.

9️- تمرینات ورزشی سخت و طولانی مدت بدون نظارت مربی می تواند منجر به آسیب کلیه ها شود
تمرینات ورزشی سخت و فشرده و بدون وقفه می تواند منجر به بیماری خطرناکی به نام رابدومیولیز شود. در این بیماری ماهیچه های مخطط به سرعت شروع به واپاشی کرده و به سرعت وارد جریان خون شده و از آنجایی که مواد تشکیل دهنده عضلات با مواد موجود در خون بسیار متفاوت هستند، مانند سم محسوب شده و به طور ناگهانی سطح زیادی از سموم وارد جریان خون شده و به کلیه ها آسیب وارد می کنند. بنابراین ورزشکاران حرفه ای و کسانی که تمرینات سنگین ورزشی انجام می دهند باید مراقب کلیه های خود باشند. از انجام تمرینات ورزشی در مکان هایی که دمای هوا بالاست و هوا رطوبت زیادی دارد جدا خودداری کنید. چنانکه بعد از تمرینات ورزشی سنگین دچار درد غیرنرمال عضلات و یا تیرگی ادرار شده اید حتما سریعا به پزشک مراجعه کنید.
 
10- از مصرف داروهای استروئیدی بدن سازی خودداری کنید
برخی افراد که تمرینات بدن سازی انجام می دهند از استروئیدهای آنابولیک استفاده می کنند این داروها مانند هورمون تستسترون مردانه عمل کرده و باعث حجیم شدن عضلات می شوند. اما این داروها باعث آسیب به بخشی از کلیه ها که مسئول فیلتر کردن خون هستند می شود و این آسیب منجر به ورم های غیر طبیعی در دست و پا، کاهش پروتئین خون و بالا رفتن کلسترول می شود. بنابراین استفاده از داروهای استروئیدی برای بدنسازی توصیه نمی شود.

1️1- مصرف مداوم برخی از داروهای درمان ریفلاکس معده به کلیه ها آسیب می زند
داروهای مسدود کننده پمپ پروتن که اسید معده را کاهش می دهند در صورت مصرف طولانی مدت می توانند منجر به آسیب به کلیه ها شوند. این داروها مانند امپرازول و پنتوپرازول که میزان اسید معده را کاهش می دهند در صورت استفاده طولانی مدت باعث بیماری های کلیوی می شوند. برخی تحقیقات نشان می دهد که مصرف طولانی مدت این داروها می تواند عوارضی بر کلیه ها داشته باشد بنابراین در صورتی که دچار ناراحتی معده هستید و از این داروها استفاده می کنید بهتر است تحت نظر پزشک بوده و یا به طور قطعی از سایر داروها مانند H2 بلاکرها مثل رانیتیدین استفاده کنید.
 
12- گلو درد استرپتوکوکی را جدی بگیرید
هنگامی که فرد به گلودرد استرپتوکوکی مبتلا می شود بدن شروع به ترشح آنتی بادی هایی بر علیه آن می کند. چنانچه مقدار این آنتی بادی ها زیاد شود می توانند روی فیلترهای کلیه  قرار گرفته و موجب التهاب کلیه ها شوند. این حالت معمولا برای طولانی مدت نیست یعنی ترشح این آنتی بادی ها کوتاه مدت است اما متاسفانه در برخی افراد باعث صدمه و آسیب دائمی به کلیه ها می شود. در صورت ابتلا به گلودرد استرپتوکوکی سریعا به پزشک مراجعه کنید.

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.