برای سلامتی کلیه چه باید کرد؟

 ۱۳۹۷/۰۴/۲۹
برای سلامتی کلیه چه باید کرد؟

قسمت اول:

داشتن تغذیه مناسب و درست و همچنین سبک زندگی سالم مهمترین راهکارها برای سلامت کلیه ها محسوب می شود. برای داشتن کلیه های سالم باید از مصرف برخی مواد پرهیز کرد و همچنین برخی عادات مخرب را کنار گذاشت. در این مقاله اشاره مختصری به نبایدها برای داشتن کلیه های سالم اشاره خواهیم کرد:
 
1️- از مصرف بیش از اندازه پروتئین اجتناب کنید
پروتئین یکی از مواد ضروری برای بدن می باشد و یک رژیم غذایی سالم باید حاوی مقادیر کافی و مناسب پروتئین باشد، اما چنانچه کلیه ها به درستی کار نکنند، مصرف بیش از اندازه پروتئین باعث صدمه و آسیب به آنها می شود. بهتر است پروتئین را از منابع متفاوت دریافت کنید مثل: تخم مرغ، ماهی، حبوبات و مغزها.
 
2️- از مصرف زیاد نمک پرهیز کنید
مصرف زیاد نمک باعث افزایش فشار خون و آسیب به کلیه ها می شود. به علاوه مصرف بیش از اندازه نمک باعث تشکیل سنگ های کلیوی می شود. سنگ کلیه همراه با درد شدید و مشکلات ادراری است. به طور کلی مصرف بیش از اندازه نمک برای سلامت بدن بسیار مضر است و کلیه ها نیز عضوی آسیب پذیر و حساس می باشند که باید تحت مراقبت دقیق تری قرار گیرند.

3️- سیگار کشیدن ممنوع
همانطور که می دانید سیگار مضرات فراوانی دارد. یکی از مضرات سیگار این است که دیابت نوع 2 را تشدید کرده و فشار خون را در افراد مبتلا به فشارخون بالا می برد. علاوه بر این سیگار با داروهای دیابت و فشار خون تداخل داشته و مانع عملکرد صحیح و مناسب آنها می شود. همچنین سیگار باعث افزایش غلظت خون شده و جریان خون را کند کرده و در نتیجه آن میزان خون کافی به کلیه ها نمی رسد و همین امر موجب مشکلات و بیماری های کلیوی می گردد.
4- الکل ننوشید
افراد الکلی به خصوص آنهایی که الکل زیادی مصرف می کنند به شدت در معرض خطر بیماری های کلیوی هستند. طبق گزارش برخی از پزشکان متخصص کلیه افراد معتاد به الکل که مصرف روزانه آنها بالاست ممکن است دچار آسیب حاد کلیه ها شوند. در این صورت کلیه این افراد کم کار یا حتی از کار افتاده شده و برای ادامه زندگی مجبور به انجام دیالیز می شوند. بنابراین برای سلامت کلیه ها از مصرف الکل اجتناب کنید.

5️- نوشابه های گازدار را کنار بگذارید
جالب است بدانید که نوشابه های رژیمی نسبت به نوشابه های معمولی برای کلیه ها مضرتر می باشند. طبق نتایج به دست آمده از یک بررسی بر روی گروهی از زنان که برای مدت طولانی از نوشابه های رژیمی استفاده می کردند مشخص شد که کلیه های این افراد نسبت به بقیه 30 درصد کارایی کمتری دارد. لازم به ذکر است که این بررسی روی نوشابه های رژیمی صورت گرفته است.
 
6️- اجازه ندهید بدنتان دچار کم آبی شود
کلیه ها برای انجام وظایف خود نیاز به آب دارند. نرسیدن آب کافی به کلیه ها و کم آبی بدن به شدت به کلیه ها آسیب وارد می کند. حتما متوجه شده اید که در صورت عدم مصرف آب کافی و یا تعریق فراوان ادرار تا چه میزان زرد و پررنگ می شود. این حالت به شدت برای کلیه ها مضر است، بنابراین حتما آب کافی بنوشید به خصوص هنگام گرمای هوا و انجام تمرینات ورزشی که مقادیر زیادی از آب بدن به وسیله تعریق دفع می شود. علاوه بر این در صورت بروز بیماری هایی که با اسهال و استفراغ همراه است، آب بدن به شدت کم می شود در چنین شرایطی لازم است از طرق مختلف مانند نوشیدن آب و یا حتی تزریق سرم مانع کم آبی بدن شوید.

ادامه دارد...

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.