آلرژی فصلی

 ۱۳۹۷/۰۴/۲۰
آلرژی فصلی

آلرژی و درمان آن

عده ای در کلینیک ها و داروخانه ها به دنبال راهی برای تسکین عطسه ، سرفه و رفع خارش چشمها و آلرژی فصلی هستند.ولی آیا راهی برای درمان وجود دارد؟!
تولید مثل جنسی در گیاهان گلدار با انتقال گرده از یک گیاه به گیاه دیگر انجام می شود. بعضی از گیاهان که گلهای زیبا و معطر دارند ، حشرات را جذب می کنند. همین حشرات باعث انتقال گرده های گیاهان به یکدیگر می شود ، اما درباره گیاهانی که گلهای بدون بو دارند ، اینها مورد توجه حشرات نیستند و بنابراین گرده های خود را رها می کنند تا از طریق وزش باد به گیاه منتقل شود.
با پراکنده شدن گرده های این گیاهان در هوا احتمال تنفس آنها به وسیله انسان و حیوانات وجود دارد.
اگر شما یکی از هزاران نفری هستید که به طور ژنتیک به این مواد حساس هستند، حتما می دانید که ورود این گرده ها به سیستم تنفسی ، عامل یکسری اختلالات عمده در بدن می شود.

زمان شروع و خاتمه بیماری آلرژی فصلی

در مناطق گرم ، گرده افشانی درختان در اوایل بهار صورت می گیرد.
در این مناطق فصل آلرژی ها در همان ابتدای بهار آغاز می شود. بسته به مکان زندگی شما و خصوصیات آب و هوای منطقه و نوع گیاهان محیط، ممکن است در پاییز همزمان با گرده افشانی بعضی از گیاهان باز هم علایم آلرژی بروز کند.
حتی در بعضی از مناطق ، بویژه در جاهایی که قارچ می روید ، پراکندگی هاگها در فصل تابستان سبب بروز واکنش های آلرژیک می شود. معمولا تا پایان دوره گرده افشانی ، علایم آلرژی ادامه می یابد.

راههای درمان آلرژی فصلی

قبل از این که به فکر درمان باشید ، باید مطمئن شوید که علایم بارز در شما مربوط به آلرژی فصلی است.
عطسه ، آبریزش بینی ، سوزش و خارش گلو ، ریزش اشک از چشمهاو بعضی علایم سرماخوردگی مثل سردرد از نشانه هایی است که شما را مشکوک به آلرژی می کنداگر این علائم هر سال در یک زمان مشخص بروز کند ، شما مبتلا به آلرژی فصلی هستید.

حمله های آلرژی می توانند منجر به بروز التهاب در گوش و سینوس ها شود. توجه داشته باشید که اگر علایم بیماری شما درست مشابه این علایم هستند و هر سال در یک زمان مشخص بروز می کنند و پس از مدتی به سرماخوردگی عفونی منتهی می شوند ، شما مبتلا به آلرژی فصلی هستید.

مراجعه به پزشک

گزارش علایم به پزشک و انجام معاینات بالینی توسط پزشک برای تشخیص آلرژی فصلی ضروری است.
بیماری های مرتبط با آلرژی فصلی شامل رینیت آلرژیک با علایم التهاب مخاط بینی و حلق ، کونژکتیویت آلرژیک با علایم قرمزی ، سورش و خارش چشمها و آسم آلرژیک همراه با علایم تنگی نفس و گرفتگی راههای تنفسی و تنفس صدادار بروز می کند. تمام این علایم ممکن است در فرد دیده شود.

تست آلرژی فصلی

به دنبال عامل ایجادکننده علایم حساسیت باشید. متخصصان آلرژی از آزمایش های ساده بدون عارضه برای یافتن عامل آلرژی زا استفاده می کنند. حداکثر ۱۵ دقیقه زمان لازم است تا با آزمایش آلرژن های گوناگون در کلینیک های تخصصی روی شما ، عامل مورد نظر کشف شود.
معمولا درختان بلوط ، افرا و غوشه ، گلهای زرد رنگ و قارچها شایع ترین مواد آلرژی زا را تولید می کنند.

مراقبت ، اصل اول درمان آلرژی فصلی

عموما درمان آلرژی با اجتناب از آن حاصل می شود.
وقتی به کمک تجربه یا آزمایش های پزشکی عامل حساسیت زا را در محیط خود شناسایی کنید ، پیدا کردن راههایی برای دوری از آن شما را در درمان کامل یاری می کند. معمولا زمانی که گرده ها به مقدار زیاد در هوا پراکنده می شوند ، اجتناب از آنها کار دشواری است ولی چند اصل مهم وجود دارد که رعایت آنها به تخفیف علایم کمک می کند.
در تمام شرایط در و پنجره های خانه و اتومبیل خود را ببندید. اگر در محیطی بوده اید که احتمال نفوذ گرده ها در لابه لای موها و لباسهای شما وجود دارد، قبل از رفتن به رختخواب حمام کنید و لباسهای خود را عوض کنید. از حیوانات کوچک اهلی دوری کنید.
با وجود اینها شاید باز هم دوری کامل از مواد آلرژی زا غیرممکن باشد. بنابراین پزشکان دارودرمانی را توصیه می کنند. خوشبختانه داروهای بسیار موثری برای درمان انواع آلرژی ها وجود دارد که علایم را کاملا برطرف می کند.
انتخاب نوع و مقدار داروی مناسب برای شما تنها در تخصص پزشک است. آنتی هیستامین ها بهترین مثال برای دارودرمانی بر ضد آلرژی فصلی است. این نوع دارو میزان وسیعی از نشانه ها را متوقف می کند.
آنتی هیستامین های قدیمی مثل دیفن هیدرامین در کنار تخفیف علایم بیماری ایجاد خواب آلودگی هم می کردند ولی آنتی هیستامین های جدید ضمن ایمنی و تاثیر بیشتر خواب آلودگی بسیار کمتری ایجاد می کنند و بعضی از داروها اصلا نقشی در ایجاد خواب آلودگی ندارند. داروهایی مثل لوراتادین و فکسوفنادین اصلا خواب آلودگی و سستی ایجاد نمی کنند.
داروی سیترزین درصد کمی خصوصیات خواب آور دارد. بنابراین بهتر است هنگام شب مصرف شود. اسپری ها و قطره ها راههای درمان دارویی دیگری که مستقیما به موضع اثر می کنند.

کورتیکواستروئیدهایی (دسته ای از داروهای ضدالتهاب) مثل Rhinocort و Atrovent اسپری های مخصوص بینی هستند. این داروها اثر هیستامین را از بین می برند .هیستامین موجب عطسه ، خارش و تنگی مجاری تنفسی می شود. تجویز بموقع قطره های چشمی می تواند به پیشگیری و کنترل علایم کونژکتیویت آلرژیک کمک کند. در صورتی که داروها تاثیر کافی و مداوم نداشته باشند ، بیمار را با روشهای خاص پزشکی در برابر عوامل آلرژی زا ایمن سازی می کنند.

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.