عوارض جانبی تاتو چیست؟

 ۱۳۹۷/۰۲/۳۱
عوارض جانبی تاتو چیست؟

1- واکنش های آلرژیک
برخی از رنگ های تاتو به خصوص رنگ های زرد و قرمز می توانند سبب واکنش های آلرژیک شوند. مخصوصا هنگامی که محل تاتو در معرض تابش نور خورشید قرار گیرد. در این حالت اطراف محل تاتو قرمز و متورم شده و یا دچار راش های پوستی می شود. این اتفاق ممکن است بلافاصله پس از انجام تاتو و یا حتی سال ها بعد رخ دهد. در صورت بروز این مشکل در مرحله اول از کرم های حاوی کورتیکواستروئید استفاده می شود. در صورتی که واکنش بیش از یک هفته طول بکشد و یا بدتر شود باید سریعا به پزشک مراجعه کنید.

2- واکنش به نور
برخی از انواع جوهرهای تاتو به نور به خصوص نور خورشید حساس هستند. رنگ زرد و در درجه بعد رنگ قرمز بیشترین حساسیت به نور را دارند. بنابراین در صورت وجود این رنگ ها در تاتو بهتر است آن را از تابش مستقیم نور به خصوص نور خورشید محافظت کنید. در صورت ایجاد واکنش در مرحله اول بهتر است کرم های حاوی استروئید و آنتی هیستامین مصرف کنید و در صورت عدم بهبود علائم پس از چند روز حتما به پزشک مراجعه کنید.

3- عفونت پوستی
اگر فردی که تاتو را انجام می دهد به خوبی بهداشت را رعایت نکند و یا اینکه وسایل انجام تاتو آلوده بوده و یا به صورت مشترک برای چند نفر مورد استفاده قرار گیرد فرد دچار عفونت پوست می گردد. اگر پس از انجام تاتو پوست متورم، قرمز و حساس شد و یا دچار ترشحات چرکی بود حتما به پزشک مراجعه کنید. احتمالا پزشک مجبور به تجویز آنتی بیوتیک مناسب برای رفع مشکل می باشد.

4- بیماری هایی که از طریق خون منتقل می شوند
سوزن های تاتو به طور مستقیم با خون فرد در ارتباط هستند. اگر سوزن ها یکبار مصرف نباشند و وسایل تاتو پس از هر بار استفاده به دقت ضدعفونی نشوند فرد در معرض انواع بیماری هایی که از طریق خون منتقل می شوند مانند هپاتیت B,C ، کزاز و یا ایدز قرار می گیرد. نسبت به انتخاب فردی که برایتان تاتو را انجام می دهد وسواس به خرج دهید تا از رعایت اصول بهداشتی اطمینان حاصل کنید. سوزن های تاتو باید یکبار مصرف باشد و وسایل تاتو باید به دقت استریل شوند و فردی که تاتو را انجام می دهد از دستکش استریل استفاده نماید.

5- مشکل پاک کردن تاتو
اگر تاتو باعث ایجاد عفونت و یا واکنش های آلرژیک شود و یا اگر فرد از آن تنفر پیدا کند مجبور به پاک کردن آن خواهد شد. در حال حاضر بهترین روش برداشتن تاتو استفاده از لیزر است. البته این کار دشوار و پرهزینه است. استفاده از لیزر برای پاک کردن تاتو به ندرت باعث ایجاد اسکار و یا جای زخم می شود اما معمولا باعث تغییر بافت پوست و یا رنگ آن به خصوص در کسانی که پوست تیره تری دارند می شود. گاهی اوقات این کار حتی باعث گسترش واکنش آلرژیک به سایر نقاط نیز می شود.

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.