لک های صورت را بیشتر بشناسیم

 ۱۳۹۷/۰۱/۲۶
لک های صورت را بیشتر بشناسیم

لک صورت ( ملاسما )
ملاسما یا لک صورت یک اختلال رنگدانه ای اکتسابی پوست است که با لکه های قهوه ای رنگ در مناطق در معرض نور ایجاد می شود.
لک صورت یا ملاسما یک عارضه پوستی شایع به خصوص در دختران و خانم های جوان می باشد. این عارضه به صورت لکه های قهوه ای تا خاکستری تیره بر روی گونه ها, پیشانی و چانه دیده می شود. شایع ترین سنین بروز آن 20 تا 30 سالگی است و در خانم ها بیشتر از آقایان می باشد. ملاسما عمدتا روی گونه ها، پیشانی و گاهی اوقات پشت لب و روی چانه نیز ایجاد می شود.

علل ایجاد کننده
علتهای زیادی در ایجاد لک نقش دارند ولی ثابت ترین علت را اشعه ماورابنفش خورشید می دانند. اکثر مبتلایان شروع این بیماری را به دنبال مصرف داروهای ضد بارداری یا اولین حاملگی می دانند و عده ای آن را نتیجه مسافرت به مناطقی با آفتاب شدید مانند کنار دریا در فصل تابستان می دانند.
نتیجه تحقیقات نشان می دهد نور آفتاب، حاملگی، سابقه فامیلی مثبت، مصرف بعضی داروها و گاهی داروهای ضد بارداری، اختلالات هورمونی به خصوص کم کاری یا پرکاری تیروئید، بعضی مواد شیمیایی موجود در محیط شغلی و تحریکات مزمن و طولانی مدت که ناشی از خاراندن یا دست کشیدن مستمر و مداوم به صورت است، از مهمترین علل بروز ملاسما در صورت است.

انواع لک صورت
1- نوع سطحی: در این نوع رنگدانه ها در قسمت های سطحی پوست افزایش می یابند. این نوع شایع تر است و همچنین پاسخ بهتری به درمان نشان می دهد.
2- نوع عمقی: به رنگ آبی مایل به خاکستری دیده می شود. در این نوع رنگدانه ها در لایه های عمقی تر پوست قرار می گیرند. مقاومت به درمان در این نوع بیشتر است.

شایع ترین لک های صورت

1- ملاسما یا لک حاملگی:
به دلیل اینکه این لک ها بیشتر در زنان حامله ظاهر می شود به لک های حاملگی شهرت دارد، ولی می تواند در خانم های مجرد و به ندرت در مردان نیز دیده شود. این لک ها بیشتر در گونه ها، پیشانی و چانه دیده می شود و در افراد سبزه مشخص است.

2️- کک مک یا فرکل ( FRECKLE ):
کک و مک بیشتر در افراد با پوست روشن، موهای قرمز یا بلوند و چشمان آبی دیده می شود و از سن 5 سالگی شروع می شود که به صورت لک های کوچک قهوه ای روشن در مناطق باز بدن مثل صورت، شانه و پشت دیده می شود.
در تابستان تعداد، اندازه و عمق کک مک افزایش می یابد و در زمستان کوچک تر، روشن تر و کم تعدادتر می شود. این نوع پیگمانتاسیون ممکن است از نظر زیبایی آزار دهنده باشد، ولی خطری ندارد.

3️- لک های پیری:
این لک ها در اثر تماس حاد یا مزمن با نور آفتاب و افزایش سن بوجود می آید. معمولا لک های قهوه ای رنگ مسطح به اندازه یک سانتی متر یا بیشتر که روی صورت و پشت دست ها، در سنین 30 تا 40 سالگی شروع می شود و با افزایش سن گسترده تر، پررنگ تر و با تعداد بیشتر نمایان می شوند.
4️- لک های ناشی از سوء تغذیه و کمبود ویتامین:
این لک ها در اثر کمبود ویتامین B12 اتفاق افتاده و در نژادهای با پوست تیره شایع تر است. این لک ها ظاهر لکه لکه دارند.
در اثر کمبود ویتامین A این لک ها گسترده بوده و همراه با برجستگی های شبیه پوست مرغ ظاهر می شود. همچنین در کمبود اسید فولیک، کمبود اسید اسکوربیک ( ویتامین C ) و در انواع کم خونی ها نیز لک های مشابه دیده می شود.

5️- لک در اثر مصرف بعضی داروها:
مصرف بعضی داروها از قبیل کلرپرومازین، دی پنیسیلامین، هیدانتوئین، داروهای ضد مالاریا و داروهای ضد سرطان باعث ایجاد لک به اشکال گوناگون به همراه علائم دیگر می شوند. مصرف طولانی مدت قرص ماینوسیکلین در درمان جوش و غرور جوانی، باعث تیرگی پوست در نواحی جوش های ملتهب و قرمز می شود.

6️- لک ناشی از التهاب پوست:
این نوع لک پس از التهاب های پوستی در اثر بیماری هایی مثل لیکن پلان ( بیماری التهابی پوست و دهان )، لوپوس اریتماتویا ( بیماری التهابی بافت همبند پوست )، بعد از سوختگی پوست در اثر آفتاب سوختگی یا سوختگی خفیف با عوامل دیگر، جوش غرور جوانی دست کاری شده، سائیدن پوست برای برطرف کردن اسکار (جای زخم) و فرو رفتگی پوست در همان محل ایجاد می شود.

7️- لک ناشی از بیماری ها:
لک در اثر بیماری هایی مثل آسم، نارسایی کبدی و کلیوی که در زمان حملات آسماتیک، تیرگی منتشر پوست برای سه تا چهار روز ممکن است وجود داشته باشد.
همچنین در روماتیسم و نارسایی کلیه و سیروز کبدی و بعضی بیماری های دیگر تیرگی گسترده ی پوست دیده می شود.

8️- لک هایی با علل متفرقه:
سایر علل ایجاد لک های تیره ی پوست شامل: ملانیسم یا لک ارثی منتشر بدن؛ لک اطراف دهان؛ لک اطراف چشم و لک های کوچک قهوه ای در نقاط مختلف بدن است که می تواند همراه یا بدون علایم دیگر باشند.
عطرها و ادوکلن هایی که حاوی متوکسی پورالن و برگاموت هستند، اگر پس از استعمال روی پوست در معرض نور آفتاب قرار گیرند، باعث لک های تیره در پشت گوش، گردن و صورت می شوند.
لک های شغلی نیز در اثر تماس با ترکیبات حاوی تار مانند آسفالت و روغن های معدنی و تماس با نور آفتاب به وجود می آیند.

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.