15 روش برای بهبود حالت تهوع

 ۱۳۹۷/۰۱/۱۴
15 روش برای بهبود حالت تهوع

در این مطلب 15 روش برای رهایی از حالت تهوع عنوان شده است. این لیست با روشهایی که در کوتاه مدت مفید هستند آغاز شده و به روشهای موثر در بلند مدت می رسد. برخی از این روش ها ممکن است باعث بهبودی کامل تهوع نشوند ولی مسلما اوضاع را بهتر و قابل تحمل تر می کنند.

1️- به جای خوابیدن سعی کنید بنشینید
هنگام دراز کشیدن مایعات درون معده به سمت مری برمی گردد و همین امر باعث افزایش حالت تهوع می شود. اگر فرد دچار ریفلاکس اسید معده باشد در حالت دراز کشیده بدتر شده و تهوع وی تشدید می گردد. بهترین وضعیت در هنگام تهوع، حالت نشسته است. به پشت تکیه دهید طوری که بالا تنه شما صاف باشد. در ضمن تا جایی که ممکن است تحرک کمتری داشته باشید و کمتر راه بروید.

2️- پنجره را باز کنید و یا جلوی کولر بنشینید
حتما دیده اید که برخی از افرادی که موقع حرکت ماشین دچار تهوع می شوند اغلب کنار پنجره ماشین نشسته و شیشه را پایین می کشند و با این کار مشکل آنها کمتر می شود. هوای تازه باعث کاهش میزان تهوع در بسیاری از افراد می شود هر چند هنوز علت اصلی آن مشخص نیست. شاید یکی از دلایل این باشد که در هوای تازه بوها کمتر احساس می شوند و یا اینکه اینکار باعث می شود فرد به چیز دیگری غیر از حالت تهوع توجه کند. سعی کنید با شروع حالت تهوع کنار پنجره باز بنشینید و یا روبروی کولر باشید بخصوص در صورتی که هوا گرم است به این نکات توجه کنید.

3️- کمپرس سرد را امتحان کنید
گذاشتن کمپرس سرد در ناحیه پشت گردن می تواند کمک کننده باشد. این کار علاوه بر اینکه حالت آرامبخش دارد می تواند باعث کاهش دمای بدن شده و از این طریق به کنترل تهوع کمک کند.

4️- از طب فشاری کمک بگیرید
طب فشاری یکی از انواع طب مکمل می باشد. در این روش درمانی فشار مشخصی به برخی نقاط بخصوص بدن وارد می شود و بدین طریق علائم بیماری ها کاهش می یابند. نقطه فشار برای حالت تهوع قسمت داخلی مچ دست و بین دو تاندون بزرگ آن ناحیه می باشد. برای بهبود حالت تهوع می توانید به صورت حرکات دورانی با دامنه کم روی این نقطه فشار وارد کنید و این کار را به مدت چند دقیقه ادامه دهید.

5️- تمرینات مدیتیشن یا تمرینات تنفس عمیق انجام دهید.
مدیتیشن یا سایر تکنیک های آرام سازی که باعث آرامش ذهنی می شوند می توانند به کاهش تهوع کمک کنند. این تکنیک های آرام سازی بخصوص برای تهوع ناشی از استرس و تنش مفید هستند. تمرینات تنفس عمیق نیز می توانند برای رفع حالت تهوع مفید باشند. به آرامی از بینی نفس عمیق بکشید سپس به مدت 3 ثانیه نفس خود را نگه دارید و به آرامی آن را بیرون دهید. اگر این کار را چندین بار تکرار کنید خواهید دید که حالت تهوع شما بهتر می شود.
6️- حواستان را پرت کنید
گاهی اوقات حالت تهوع به سادگی با پرت کردن حواس بیمار بهبود می یابد. اغلب اوقات هنگام حالت تهوع هر چقدر فرد بیمار بیشتر به مشکل خود فکر کند حالت تهوع وی بدتر می شود. هنگام حالت تهوع بهتر است حواس خود را پرت کنید مثلا می توانید کتاب بخوانید یا فیلم ببینید. اگر حرکت کردن حالتان را بدتر نمی کند می توانید کارهای سبک منزل را انجام دهید، یا با بچه ها بازی کنید و یا هر کار دیگری را انجام دهید که شما را مشغول کرده و از تمرکز بر مشکل تان جلوگیری می کند.

7️- مراقب باشید بدن تان کم آب نشود
معمولا هنگام تهوع به دلیل اینکه فرد نمی تواند چیزی بنوشد بدن دچار کم آبی می شود. کم آبی نیز باعث تهوع می شود بنابراین مشکل فرد تشدید می شود. لازم به ذکر است که مصرف زیاد مایعات باعث پر شدن معده و تشدید حالت تهوع می شود. اگر مصرف مایعات حالتان را بدتر نمی کند می توانید کم کم مایعات بنوشید. اگر نمی توانید آب بخورید می توانید از آبمیوه ها مثل آب سیب استفاده کنید.
8️- چای بابونه بنوشید
چای بابونه یکی از درمان های سنتی و قدیمی برای حالت تهوع می باشد. چای بابونه خاصیت خواب آوری دارد همچنین این چای باعث کاهش استرس و نگرانی می شود. بابونه معمولا به صورت دم نوش و یا چای کیسه ای موجود می باشد. خودتان هم می توانید با استفاده از بابونه تازه یا خشک شده چای بابونه درست کنید. یک قاشق مرباخوری بابونه تازه یا خشک شده را در یک فنجان آب جوش ریخته و اجازه دهید 5 دقیقه دم کشده سپس میل کنید.

9️- لیمو ترش مصرف کنید
لیمو ترش حاوی اسید سیتریک است که یک ترکیب طبیعی است که به هضم غذا کمک می کند. اگر دچار تهوع می شوید بهتر است آب لیمو ترش تازه را به آب اضافه کرده و چند بار در روز کمی از این نوشیدنی بنوشید. اگر تهوع به دلیل یبوست باشد، بهتر است لیموترش را با آب ولرم ترکیب کرده و بنوشید. لازم به ذکر است که مصرف زیاد لیمو ترش در کوتاه مدت می تواند تهوع را بیشتر کند. طبق تحقیقی که در سال 2014 صورت گرفته بوی لیمو ترش و استنشاق روغن لیمو باعث کاهش تهوع و استفراغ در زنان باردار می شود. اگر روغن لیمو در دسترس نداشتید می توانید یک لیمو ترش تازه را نصف کرده و آن را بو کنید. 

10- زنجبیل مصرف کنید
یکی از معروفترین درمان های خانگی برای حالت تهوع زنجبیل است. نتیجه برخی از تحقیقات انجام شده نشان می دهد که زنجبیل خاصیت ضد تهوع دارد البته هنوز تحقیقات در این زمینه ادامه دارد. برای کمک به بهبود تهوع می توانید یک قطعه حدودا 3 سانتی متری از ریشه زنجبیل تازه را پوست کنده و آن را در یک فنجان آب جوش انداخته و صبر کنید تا دم بکشد. اگر زنجبیل تازه در دسترس نبود می توانید از پودر زنجبیل استفاده کنید. زنجبیل می تواند تا حدود خیلی زیادی تهوع را کنترل کند.

1️1- روغن نعنا
بر طبق تحقیقات صورت گرفته در سال 2013 استفاده از روغن نعنا راهی موثر برای کنترل تهوع ناشی از شیمی درمانی می باشد. برای این منظور می توان از کپسول های نعنا که در داروخانه ها موجود است و یا دم نوش نعنا استفاده کرد. دمنوش نعنا را می توان با استفاده از نعنای تازه تهیه کرد بدین صورت که یک قاشق مرباخوری نعنا را در یک فنجان آب جوش ریخته و حداقل 5 دقیقه صبر کنید تا دم بکشد. طبق تحقیقی که در سال 2011 صورت گرفته استنشاق روغن نعنا یا نعنای تازه باعث کنترل تهوع ناشی از داروهای بیهوشی می گردد.

12- از مصرف نوشابه های گازدار خودداری کنید
نوشابه های گاز دار می توانند باعث نفخ معده و بدتر شدن ریفلاکس اسید معده شوند. نفخ و ریفلاکس باعث بدتر شدن تهوع می شوند. به علاوه اغلب نوشابه های گازدار حاوی مقادیر زیادی شکر هستند که باعث تشدید تهوع می گردد. اگر می خواهید نوشابه گاز دار مصرف کنید حتما اجازه دهید گاز آن کاملا از بین رفته سپس آن را مصرف کنید.

13- غذا را بدون ادویه و در مقدار کم مصرف کنید
رژیم غذایی فاقد ادویه از بدتر شدن تهوع و استفراغ جلوگیری می کند. بهتر است مقدار وعده غذایی نیز کم باشد تا معده پر نشده و تهوع بدتر نشود. مثلا می توانید از مواد غذایی زیر استفاده کنید:
- بیسکوئیت شور
- پاستا یا نودل فاقد سس
- سیب زمینی آب پز
- خاگینه تخم مرغ
- تخم مرغ آب پز

تا قبل از فروکش کردن حالت تهوع از مصرف غذاهای سرخ شده، لبنیات مانند شیر و پنیر، گوشت و غذاهایی که فیبر زیاد دارند خودداری کنید.

14- از داروهای بدون نیاز به نسخه پزشک استفاده کنید
اگر با اقدامات گفته شده و درمانهای خانگی حالت تهوع بهتر نشد می توانید از داروهای ضد تهوع بدون نیاز به نسخه پزشک استفاده کنید. این داروها اغلب باعث بهبود تهوع می شوند. چنانچه باردار هستید حتما قبل از مصرف دارو با پزشک مشورت کنید. همچنین مصرف این داروها در کودکان نیز حتما باید تحت نظر پزشک صورت گیرد. همچنین اگر علت تهوع مشخص نیست لازم است ابتدا برای تشخیص علت تهوع به پزشک مراجعه کنید زیرا گاهی اوقات حالت تهوع می تواند یک بیماری جدی باشد.

15- از مکمل های ویتامین B6 استفاده کنید
ویتامین B6 برای درمان تهوع به کار می رود. مقدار مصرف آن حدودا بین 30 تا 100 میلی گرم روزانه است که می تواند در یک دوز مصرف شده و یا در 3 دوز تقسیم شود و تا 3 هفته نیز قابل مصرف می باشد. لازم به ذکر است که مصرف بیش از حد ویتامین B6می تواند تهوع را بدتر کند. مصرف بیش از حد ویتامین B6 عوارض مختلفی دارد نظیر:
*نا منظمی ضربان قلب
*مورمور شدن بدن
*کاهش قدرت عضلات

بنابراین بهتر است مصرف این ویتامین برای کنترل تهوع تحت نظر پزشک باشد. همچنین خانم های باردار قبل از مصرف این ویتامین باید با پزشک مشورت کنند.

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.