حالت تهوع و چند نکته درباره بهبود آن

 ۱۳۹۷/۰۱/۱۴
حالت تهوع و چند نکته درباره بهبود آن

حالت تهوع یک مشکل آزار دهنده است که باعث می شود فرد احساس کند هر لحظه ممکن است محتویات معده وی به خارج برگردانده شود. حالت تهوع علل مختلفی دارد، از علل ویروسی گرفته تا مشکلات گوارشی، بارداری و یا حتی برخی از بوها. اغلب اوقات علت واقعی و دقیق تهوع مشخص نیست، اما صرف نظر از دلیل آن، فرد به دنبال راهی برای خلاصی هر چه سریعتر از این مشکل است.

چند نکته مهم
حالت تهوع اگر همراه با برخی دیگر از علائم باشد می تواند نشان دهنده برخی از مشکلات جدی باشد. به طور مثال تهوع همراه با درد قفسه سینه یکی از نشانه های بارز بیماری های قلبی است. تهوع همراه با سردرد یا سرگیجه شدید می تواند نشان دهنده مشکلات در سیستم عصبی باشد.
اگر بیش از یک ماه است که مرتبا دچار حالت تهوع می شوید و یا اگر حالت تهوع همراه با کاهش وزن بی دلیل باشد حتما به پزشک مراجعه کنید.
در صورتی که تهوع همراه با هر یک از علائم زیر باشد سریعا به یک مرکز درمانی مراجعه کنید:
1- درد یا اسپاسم شدید در ناحیه شکم
2- درد قفسه سینه
3- تاری دید
4- تب بالا و سفتی گردن
5- گیجی
6- سردرد شدید
در صورت داشتن علائم بالا، سریعا به مراکز درمانی مراجعه کنید.
تهوع و کم آبی بدن به هم مربوط هستند، بنابراین چنانچه همراه با حالت تهوع دچار علائم کم آبی شده اید حتما به پزشک مراجعه کنید. علائم کم آبی شامل:
- سرگیجه
- خشکی دهان
- تشنگی مفرط
- ضعف
- ادرار تیره و پررنگ

اغلب اوقات حالت تهوع یک مشکل موقتی و غیر جدی است. درمان های خانگی و داروهای بدون نیاز به نسخه پزشک می تواند این حالت را کنترل کرده و به بیمار کمک کند. گاهی اوقات تهوع منجر به استفراغ می شود و این حالت باعث می شود بدن به سرعت کم آب شود در چنین مواردی حتما باید به پزشک مراجعه کنید.
درمان های عنوان شده فقط برای بزرگسالان می باشد، زیرا کودکان در صورت وجود تهوع و استفراغ به سرعت دچار کم آبی می شوند. بنابراین در صورت وجود تهوع و استفراغ در کودکان بهتر است زمان را از دست ندهید و سریعا به پزشک مراجعه کنید. نکته دیگر اینکه برخی از داروها باعث ایجاد حالت تهوع می شوند، بنابراین اگر پس از مصرف هر دارویی دچار حالت تهوع شده اید حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.