راههای مقابله با عوارض ناشی از آثار ریزگردها چیست؟

 ۱۳۹۶/۱۲/۲۶
راههای مقابله با عوارض ناشی از آثار ریزگردها چیست؟

یکی از راههای مقابله با عوارض ناشی از آثار ریزگردها، توجه ویژه به الگوی تغذیه صحیح است.  

برای جلوگیری از تأثیر سوء مواد مضر به بدن، هر یک از اندام‌های بدن مکانیسم خاص خود را دارد و به عبارت دیگر، برای جلوگیری از تأثیر مواد مضر راه‌های دفعی وجود دارد، به‌عنوان نمونه، تعریق از راه پوست، سرفه از راه ریه، ادرار از راه کلیه و مدفوع از طریق روده‌ها. بنابراین در مورد نوع غذا در هنگام آلودگی هوا، بهترین توصیه افزایش مصرف مایعات مختلف در طول روز است و این مایعات می‌تواند آب، انواع نوشیدنی‌ها، میوه، انواع سبزی، سوپ و آش باشد. در هنگام آلودگی هوا، مصرف شیر بیش از همیشه توصیه می‌شود همچنین برای از بین بردن اثرات مخرب فلزات سنگین مثل سرب که در هوای آلوده وجود دارد، باید دریافت منابع آهن مثل گوشت را افزایش داد.
برای عموم افراد در سنین مختلف توصیه می شود که شیر و فرآورده های لبنی را در برنامه غذایی خود قرار دهند، چرا که نوشیدن مقدار کافی شیر در طول روز به دفع فلزات یا سایر موادی که ممکن است به همراه ریزگردها وارد بدن شوند کمک می کند.
مصرف شیر و فرآورده های آن سبب نرم شدن مخاط مجاری تنفسی فوقانی، مری و معده می شود و عملکرد دستگاه های تنفس و گوارش را بهبود می بخشد.
از سوی دیگر شیر و فرآورده های آن به دلیل دارا بودن ترکیبات مناسب برای رشد و نمو باکتری های مفید که عمل دفع ادرار و مدفوع و مواد آلاینده را تنظیم می کنند، التهابات و بیماری های دستگاه گوارش را کاهش می دهد و کاهش التهاب ها در مقابله با رادیکال های آزاد که به صورت آلاینده ها وارد بدن شده اند و در بروز سرطان موثر هستند، تاثیر بسزایی دارد و به سلامت بدن کمک می کند.
افراد با کمبود کلسیم، بیشتر در خطر آلودگی با سرب موجود در هوای آلوده هستند.

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.