با شوره سر خود چه کنم؟

 ۱۳۹۶/۱۱/۱۸
با شوره سر خود چه کنم؟

این پوسته‌ها اگرچه در اکثر مواقع مشکلی جدی نیستند، اما می‌توانند باعث آزار خود فرد و همچنین پایین آوردن اعتماد به نفس فرد در محیط‌های عمومی شود. این بیماری واگیردار نیست و مشکلی برای نزدیکان ایجاد نمی‌کند. شوره می‌تواند در افرادی که پوست سر خشک دارند، کوچک و سفید باشد و در افرادی که پوست سر چرب دارند، زرد و بزرگ باشد. شوره علاوه بر پوست سر می‌تواند ابروها، خط رویش مو، گوش‌ها و بینی را درگیر کند و یا روی سینه یا کمر پدیدار شوند. گاهی همراه با شوره احساس خارش نیز ایجاد می‌شود.

چه چیزی باعث ایجاد شوره می‌شود؟
محققان هنوز نتوانسته اند علت قطعی شوره سر را مشخص کنند، اما عواملی برای آن ذکر شده است که در ادامه توضیح داده می‌شوند:

1- درماتیت سبوره‌ای
این مشکل، شایع‌ترین عامل ایجاد شوره است. در این بیماری پوست قرمز و چرب شده و پوسته‌های زرد یا سفید بر روی آن ظاهر می‌شوند. این نواحی خارش زیادی دارند و برای فرد آزار‌دهنده هستند. این بیماری نه تنها در پوست سر، بلکه در بخش‌های دیگری از بدن که غدد چربی زیادی دارند پدیدار می‌شوند؛ بخش‌هایی نظیر ابرو‌ها، اطراف بینی، پشت گوش‌ها، روی استخوان ترقوه و حتی گاهی زیر بغل را درگیر می‌کند.

2- رعایت نکردن بهداشت مو
هر چند ابتلا به شوره ارتباط مستقیمی به رعایت کردن بهداشت مو ندارد، اما افرادی که به طور مرتب موی خود را نمی‌شویند، می‌توانند دچار شوره شوند. در این موارد سلول‌های پوستی مرده و چربی در پوست سر انباشته می‌شود و به صورت شوره در می‌آیند. همچنین شانه کردن مرتب موها به روند طبیعی ریختن پوست مرده کمک می‌کند.

3- قارچی به نام مالاسزیا (malassezia)
این قارچ به طور طبیعی در پوست سر بسیاری از افراد زندگی می‌کند. در بعضی از افراد این قارچ تولید سلول‌های پوستی را تحریک می‌کند. در نتیجه این تکثیر، پوست سر به صورت ورقه ورقه در آمده و به شکل شوره نمایان می‌شود. این که دقیقاً چگونه این قارچ موجب ایجاد شوره می‌شود به خوبی معلوم نیست، اما استفاده از ترکیباتی که این قارچ را از بین می‌برند در درمان شوره مؤثر است.
استفاده از محصولات بهداشتی خاص: بعضی از محصولات مراقبت از پوست و مو در بعضی از افراد ایجاد حساسیت می‌کنند. در این شرایط پوست سر قرمز می‌شود، خارش می‌گیرد و پوسته پوسته می‌شود.

4- رژیم غذایی
افرادی که در رژیم غذایی خود از عنصر روی، ویتامین‌های B و اسیدهای چرب خاصی دریافت نمی‌کنند، در ابتلا به این مشکل سهیم هستند.

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.