آیا کیست ساده کلیه می تواند باعث نارسایی کلیه شود؟

 ۱۳۹۶/۱۰/۰۱
آیا کیست ساده کلیه می تواند باعث نارسایی کلیه شود؟

کیست های ( سیست کلیه ) کلیه ها، کیسه های محتوی مایع در بافت کلیه ها هستند که بافت سالم کلیه و عملکرد آن را تخریب نمی کنند و باعث بزرگی اندازه کلیه هم نمی شوند.

- کیست های ساده که در این مطلب در مورد آن صحبت می شوند با کیست های متعدد و بزرگ شونده و تخریب کننده بافت سالم کلیه که در بیماری کلیه پلی کیستیک دیده می شوند تفاوت دارند.

با افزایش سن احتمال بروز کیست ساده در کلیه افراد سالم بیشتر می شود به طوری که 25 درصد افراد بالای 40 سال و 50 درصد افراد بالای 50 سال در بررسی های کلیه ممکن است کیست ساده داشته باشند.


چه عاملی باعث "کیست ساده کلیه" می شود؟

دلیل اصلی کیست ساده کلیه هنوز مشخص نیست. در کلیه ها لوله های کوچکی وجود دارد که نقش هدایت ادرار را به مسیر نهایی خروجی ادرار دارند. یکی از نظریه ها در مورد تشکیل کیست کلیه، ایجاد بیرون زدگی از این لوله ها است که پس از مدتی پایه آن از لوله جدا می شود و تبدیل به ساختمانی ساک شکل می شود. رشد این ساک های بسیار ریز میکروسکوپی به تدریج تبدیل به کیست قابل رویت در سونوگرافی می شوند.

علائم کیست ساده کلیه چیست؟
اغلب این افراد بدون علامت هستند و کیست به صورت اتفاقی در بررسی که برای دیگر بیماری انجام می شود تشخیص داده می شوند. ندرتا بیماران ممکن است درد مبهم بین ناحیه دنده های انتهایی و لگن پیدا نمایند. تاکنون مطالعه ای ارتباط بین کیست ساده کلیه و کاهش عملکرد کلیه را نشان نداده اند. اگرچه در چند مطالعه به آن اشاره شده است. ندرتا می تواند باعث فشارخون بالا شود که موید آن طبیعی شدن فشار خون با برداشتن کیست بوده است.

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.