غلظت خون چیست؟

 ۱۳۹۶/۰۹/۳۰
غلظت خون چیست؟

بسیاری از افراد تصور می‌‌کنند که اگر خونشان تیره‌ رنگ باشد، یعنی خونشان غلیظ است و اگر روشن باشد، یعنی خونشان رقیق است، در حالی‌که این‌ طور نیست. میان خون تیره و خون غلیظ تفاوت‌‌ هایی وجود دارد. در این مطلب، ما به شما می‌‌گوییم که غلظت خون چیست و چه علائمی دارد.

تعریف:
غلظت‌خون یعنی بخش گلبول‌‌های قرمز، چند درصد از خون کامل را اشغال کرده است. در زنان، اگر میزان هموگلوبین بین ۱۶-۱۲ (۴۸ – ۳۶ درصد) و در مردان بین ۱۸- ۱۴ (۵۶-۴۲ درصد) باشد، طبیعی است. اصطلاح غلظت خون را ما زمانی به کار می‌‌بریم که میزان گلبول‌‌های قرمز خون، از عدد ۵۲ در زنان و از عدد ۵۶ در مردان تجاوز کند. در این‌ صورت بیمار دچار پرفشاری خون و غلظت‌خون شده است. تنها راهی ‌که نشان می‌‌دهد فردی غلظت‌ خون دارد یا نه، دادن آزمایش خون و اندازه‌گیری (اچ.تی.سی) هماتوکریت است.

دلایل غلظت خون:
دلایل این بیماری به دو گروه اولیه و ثانویه تقسیم می‎شوند. دلایل اولیه ژنتیکی هستند و بدون عوامل محیطی باعث افزایش هموگلوبین خون می‎شوند. اما دلایل ثانویه به دلیل شرایط محیطی و سبک زندگی یا بیماری‎های ریوی اکسیژن کافی به بدن نمی‎رسد.

1️- مغز استخوان بدون هیچ محرکی از بیرون، خود به خود شروع به تولید گلبول قرمز می‌‌کند که به آن پلیستمی می‌‌گویند. درصد کمی از افراد به این علت دچار غلظت‌ خون می‎شوند.

2️- زمانی که اکسیژن کافی به بافت‌‌های بدن نرسد. با کمبود اکسیژن در بدن، هورمونی به‌نام اریتروپویتین از کلیه ترشح می‌‌شود که این هورمون، مغز استخوان را برای ساخت بیشتر گلبول قرمز تحریک می‌‌کند تا بتواند کمبود اکسیژن‌رسانی به بافت‌‌های بدن را با افزایش تولید گلبول قرمز جبران کند. ۹۰ تا ۹۵ درصد افراد به این دلیل دچار غلظت خون می‎شوند.

3️- علت بعدی، هموگلوبین مادرزادی است که در آن افراد فامیل پرخون هستند و به علل مختلفی، مغز استخوان به گلبول‌سازی تحریک می‌شود.
4️- یکی دیگر از علل مهم غلظت ‎خون، مصرف دخانیات و مسمومیت با مونوکسیدکربن است که در نتیجه آنها اکسیژن‌رسانی به خون کم شده و غلظت‎خون ثانویه ایجاد می‌‌شود.

نشانه‎های غلظت خون:
باید نشانه‏‎های غلظت خون را جدی بگیریم، زیرا حتی ممکن است سبب توقف حرکت خون در رگ‌ها شود و با توقف حرکت خون، فرد را دچار سکته مغزی کند.
1- سرگیجه: وقتی غلظت هموگلوبین خون زیاد می‌‌شود، روانی و حرکت خون کم شده و فرد دچار سرگیجه و رخوت شده و خون دماغ می‌‌شود. اگر سرگیجه بدون هیچ دلیل زمینه‌ای دیگری سراغ شما بیاید و گاه و بی‌گاه بینی‌تان هم خون‌ریزی کند، ممکن است خون‌‎تان غلیظ شده باشد.

2- کبودی لب‌ها: وقتی میزان هموگلوبین بدون اکسیژن بیش از حد باشد، لب‌ها به رنگ بنفش درمی‌آیند. انگشتان دست و پا و زیر ناخن‌ها بنفش شده، چشم‌‌ها پرخون و پوست صورت نیز بر افروخته می‌‌شود. با دیدن این علائم ظاهری حتما به متخصص مراجعه کنید.
3- نفس‌نفس زدن: کسانی‌ که مشکل ریوی دارند، تنگی نفس پیدا می‌‌کنند و نفس‌نفس می‌‌زنند هم ممکن است به‌خاطر غلظت خونشان دچار تشدید این علائم شده باشند. افرادی‌که مشکل قلبی دارند و تپش قلب پیدا می‌‌کنند هم می‌‌توانند دچار این مشکل باشند. پس هر تنگی نفسی را به حساب آلرژی یا آلودگی هوا نگذارید.

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.