عادات نادرستی که سیستم ایمنی بدن ما را در برابر سرماخوردگی ضعیف می کنند

 ۱۳۹۶/۰۸/۲۹
عادات نادرستی که سیستم ایمنی بدن ما را در برابر سرماخوردگی ضعیف می کنند

1️- آلاینده ها:
قرار گرفتن در معرض آلاینده هایی مانند جیوه و برخی آفت کش ها و همچنین سیگار، الکل و مواد مخدر باعث اخلال در سیستم ایمنی بدن می شود. از آنجا که این مواد شیمیایی برای چندین دهه در محیط باقی می مانند، به زنجیره غذایی نیز انتقال می یابند و به شکل یک مهاجم خارجی، تضعیف کننده سیستم ایمنی بدن هستند.
2️- کم خوابی:
 کمبود خواب یکی از آشکارترین دلایل تضعیف سیستم ایمنی محسوب می‌شود. در قرن اخیر، میانگین خواب شبانه از ۷ ساعت به حدود ۶ ساعت تقلیل یافته که ضعف سیستم ایمنی را تشدید می‌ کند.
3️- کم تحرکی:

انجام ورزش های هوازی برای بیش از ۵ بار در هفته منجر به تقویت سیستم ایمنی بدن و محافظت در برابر ابتلا به بیماری ها و عفونت ها می شود.
4️- انزوای اجتماعی:

هزینه انزوای اجتماعی بیشتر از آن چیزی است که ما فکر می کنیم. خطر ابتلا به انزوای اجتماعی با افزایش هورمون های اضطراب و حتی مرگ زودرس در ارتباط است. در عوض تعامل اجتماعی می تواند سیستم ایمنی بدن شما را بهبود بخشد و منجر به کاهش استرس می گردد.
5️- استرس بیش از حد:

استرس نه تنها سیستم دفاعی بدن را در برابر عفونت ها یا زخم ها دچار مشکل می کند بلکه می تواند باعث افزایش التهاب در بدن شود. استرسهای غیرمزمن، ظرف چند ساعت قابل جبران است. با طولانی شدن زمان استرس، شدت تغییرات سیستم ایمنی بیشتر شده و انواع بیشتری از سلولها را درگیر می ‌کند. تجمع استرس ها باعث می‌ شود یک استرس کوچک هم در شرایطی بتواند موجب اختلال عملکرد سیستم ایمنی و بروز بیماری شود که از شایع ‌ترین آنها افسردگی است و افزایش وقوع بیماریهایی مثل سرطان و نیز سیر نامطلوب این بیماریها را موجب می ‌شود.
6️- مصرف چربی های نامطلوب:

چربی های اشباع عملکرد سیستم ایمنی بدن را مختل کرده و درست مانند استرس، باعث افزایش التهاب می شود. از سوی دیگر مصرف چربی های غیر اشباع و چربی های امگا ۳ فرایند ضد التهابی در بدن ایجاد می کند.
7️- متوسل شدن به آنتی بیوتیک ها: آنتی بیوتیک ‌ها می ‌تواند باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن گردد. مصرف مکرر چنین داروهایی باعث از بین رفتن باکتری‌ های مفید و غیر مفید در روده می ‌شود. زمانی که باکتری های مفید در مخاط روده وجود نداشته باشد، سموم دوباره جذب بدن می گردد و در نتیجه سیستم ایمنی ضعیف تر خواهد شد.
8️- استفاده از برخی دارو ها:

برخی از مسکن ‌ها استروئیدی می ‌تواند به مخاط روده صدمه بزند و یا به واسطه ی مکانیسمشان سیستم ایمنی بدن را تضعیف نمایند.
9️- تغذیه نامناسب، استرس و یا عفونت ها نیز اختلالاتی را در عملکرد سیستم ایمنی ایجاد می کند.


◀️اگرچه عوامل ذکر شده منجر به تضعیف ایمنی و افزایش استعداد ابتلا به بیماری هایی مانند آنفلوآنزا، سرماخوردگی و حتی انواع سرطان ها می شود، اتخاذ راهکارهای درست در سبک زندگی از قبیل مدیریت استرس، ورزش، رژیم غذایی مناسب و استفاده از مکمل های غذایی نیز راه مناسبی برای تقویت سیستم ایمنی بدن هستند.

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.