چند نکته در رابطه با تربیت کودکان

 ۱۳۹۶/۰۸/۰۵
چند نکته در رابطه با تربیت کودکان

1️- روش درست تنبیهی برای اصلاح رفتار کودک استفاده از کلام است. روبه‌روی کودک بنشینید و مستقیم در چشم‌های او نگاه کنید. داد نزنید، بلکه با صدایی جدی و محکم به او بگویید کاری را که انجام داده است، دوست نداشتید. حتما به کار زشت کودک اشاره کنید نه اینکه خود او را مورد سرزنش و توهین قرار دهید.

2️- طوری برای کودکان برنامه ریزی کنید که هنگام غذا خوردن گرسنه باشند. بی برنامگی در خوردن میوه و تنقلات و رعایت نکردن فاصله وعده های غذایی باعث می شود کودک نسبت به غذا بی اشتها شود.

3️- اوج یادگیری کودک در لحظات لذت اوست. آموزش غیر مستقیم، اثربخشی آموزش را تضمین می کند. برای آموزش از ابزار و زبان مورد علاقه کودک (بازی، شعر، قصه و نمایش) استفاده کنید.

 

کودک تا ۴ سالگی خوب و بد را نمی فهمد. شما می دانید اگر یک بچه ۲ یا ۲.۵ ساله اسباب بازی خودش را از دست بچه دیگری بگیرد و بعد آن بچه را در حال گریه ببیند احتمالا هیچ ارتباطی بین کار خودش و گریه آن بچه نمی بیند و فقط تعجب می کند که چرا او دارد گریه می کند و اگر شما به او بگویید گریه آن بچه بخاطر این است که تو اسباب بازی را از دستش گرفتی متوجه ارتباط این موضوع ها با هم نمی شود، لذا به بچه های تا ۴ سال شاید بتوان درست و غلط را تا حدودی آموخت اما مساله خوب و بد بودن در زندگی آنها معنایی ندارد و قابل آموختن نیست؛ بنابراین وظیفه پدر و مادر مواظبت و مراقبت از فرزندشان  تا ۴ سالگی  در جهت تجاوز به حریم و حقوق دیگران  است، زیرا اگر کودک را به حال خود بگذارید و یا اگر رفتار بدی را آموخته باشد به راحتی میتواند به دیگران آسیب بزند.

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.