عوارض مصرف چیپس و پفک در دوران بارداری

 ۱۳۹۶/۰۵/۱۰
عوارض مصرف چیپس و پفک در دوران بارداری

 👈🏻مطالعه ای که توسط مرکز پژوهشی اپیدمولوژی محیطی در بارسلونای اسپانیا انجام شده، نشان می دهد مصرف زیاد چیپس، پفک و بیسکویت در بانوان باردار باعث می شود کودک هنگام تولد از وزن کمتری برخوردار باشد.

 محققان دریافته اند مصرف چیپس و بیسکویت در هنگام بارداری باعث افزایش ماده ای به نام آکریل آمید در بدن بانوان می شود که ممکن است روند رشد جنین را به خطر اندازد و در نهایت باعث تولد نوزادی شود که در مقایسه با نوزدان سالم تر سر کوچک تری دارد.

🔸آکریل آمید یک ماده شیمیایی است که در غذاهایی که با حرارت زیاد پخته می شوند، تولید می شود. این ماده معمولاً در غذاهایی مثل چیپس، سیب زمینی سرخ کرده، نان و قهوه نیز یافت می شود.

🔶 دانشمندان معتقدند عدم رشد کافی سر کودک ناشی از اختلالات پیش آمده در رشد سیستم عصبی نوزاد است و این امر نیز به نوبه خود ممکن است روند رشد کودک در دوران پس از تولد را تحت تاثیر قرار دهد.
 یافته های این مطالعه نشان داده است که بانوان بارداری که مواد حاوی آکریل آمید بیشتری مصرف کرده اند، معمولاً کودکانی به دنیا می آورند که به طور متوسط ۱۳۲ گرم سبک تر از دیگر کودکان متولد شده هستند و اندازه سر آنها نیز ۰٫۳۳ سانتی متر کوچک تر است.

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.